رگ الجزایر وزیر امور خارجه در دیدار با وزیر خارجه

رگ: الجزایر وزیر امور خارجه در دیدار با وزیر خارجه اخبار سیاست خارجی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی ناگفته‌های سیف از ۱۰ روز تنش در بازار ارز

بدون شک نوسان و التهاب ۱۰ روزه بازار ارز یکی از مهم‌ترین اتفاقات سال ۱۳۹۶ محسوب می‌شود؛ نوسانی که علی رغم سال‌های گذشته قیمت ارز را به اوج رساند و نهاد ناظر باز

ناگفته‌های سیف از ۱۰ روز تنش در بازار ارز

ناگفته های سیف از ۱۰ روز تنش در بازار ارز

عبارات مهم : بازار

بدون شک نوسان و التهاب ۱۰ روزه بازار ارز یکی از بااهمیت ترین اتفاقات سال ۱۳۹۶ محسوب می شود؛ نوسانی که علی رغم سال های گذشته قیمت ارز را به اوج رساند و نهاد ناظر بازار پول را وادار کرد تا جهت مهار این التهابات به بازار ورود جدی تری کند. راجع به اینکه آیا نوسان بازار در ماه های نهایی امسال طولانی تر و گسترده تر بود، مسئولان اقتصادی دولت علل مختلفی اعلام کردند که در این میان سهم عوامل غیراقتصادی که همان سوء استفاده دلالان بود، پررنگ تر بوده هست.

به گزارش کشور عزیزمان ایران ؛اما ولی الله سیف مدیر کل بانک مرکزی در روزهای نهایی سال، تحلیلی جامع تر و واقع گرایانه تر از آنچه در بازار ارز رخ داد، ارائه داده است.

رئیس شورای پول و اعتبار در کنار نقش برجسته دلالان در هدایت بازار ارز به سمت التهاب، به بعضی از عواملی اشاره می کند که سرعت عمل بانک مرکزی را در مهار نوسان به وجود آمده کم کردن داده هست. به این ترتیب در حالی که درآمدهای ارزی کشور عزیزمان ایران بیش از نیازهاست، مشکلاتی که در وصول عواید ارزی پیش آمد در کنار اختلال در حواله های ارزی به مقصد امارات باعث شد تا درآمدهای ارزی کلان کشور به صورت اسکناس جهت پاسخ به عطش متقاضیان واقعی و غیرواقعی به بازار تزریق نشود.

ناگفته‌های سیف از ۱۰ روز تنش در بازار ارز

با وجود این مدیر کل بانک مرکزی برخورد انتظامی با دلالان بازار ارز و همچنین بسته ارزی را راهکار موقتی جهت مهار التهابات اخیر می داند و اعتقاد دارد که با استمرار برنامه های بنیادین و اصلاحی از بروز نوسان این چنینی جلوگیری خواهد شد.

وی در خصوص میزان درآمدهای ارزی و اوضاع کشور در این زمینه می گوید: آمارهای تراز پرداخت های خارجی به عنوان آینه تمام نمای مبادلات خارجی کشور نشان می دهد که میزان درآمدهای ارزی بیش از هزینه های ارزی یا نیازهای واقعی بوده و حساب جاری از مازاد قابل توجهی برخوردار است.

بدون شک نوسان و التهاب ۱۰ روزه بازار ارز یکی از مهم‌ترین اتفاقات سال ۱۳۹۶ محسوب می‌شود؛ نوسانی که علی رغم سال‌های گذشته قیمت ارز را به اوج رساند و نهاد ناظر باز

سیف در توضیح اینکه آیا این نوسان به وجود آمد می گوید: بنابراین عامل اقتصادی که موجب پیشی گرفتن تقاضا از عرضه و زیاد کردن قیمت ارز شود وجود ندارد ولی در ماه های اخیر اتفاقاتی در بازار رخ داد که تقاضای سوداگری را بشدت زیاد کردن داد. بیانات مدیر جمهوری امریکا در مورد عدم پایبندی کشور عزیزمان ایران به برجام و اعلام اینکه جهت آخرین بار این توافق را تمدید خواهد کرد، زمینه ساز زیاد کردن تقاضای سفته بازی شد.

وی البته به اخلال در ورودی ارز هم پرداخته و می گوید: همچنین با مشکلاتی که در روابط کارگزاری بانکی پیش آمد، وصول درآمدهای صادراتی در مقاطعی با مسئله مواجه شد و با اختلالاتی که در حواله های ارزی به مقصد امارات متحده عربی به عنوان یکی از شرکای عمده تجاری پیش آمد، تقاضای نقدی ارز در بازار جهت معاملات واقعی قدری زیاد کردن یافت.

سیف در نهایت این مسأله را عامل تقاضای کاذب و فعالیت دلالی در بازار ارز دانسته و اضافه می کند: زیاد کردن تقاضای اسکناس جهت معاملات واقعی و عدم وصول بموقع عواید صادراتی جهت تأمین و تزریق وجوه نقد به بازار در فضای التهاب ناشی از زیاد کردن تنش های سیاسی، زمینه سوء استفاده دلالان از موقعیت های به وجود آمده را فراهم کرد و بیش از پیش به نوسان قیمت ها دامن زد. یعنی در حالی که درآمدهای قابل توجه ارزی داشتیم، نتوانستیم بموقع از آنها در برطرف نیازهای ارزی استفاده کنیم، البته با معرفی بسته سیاستی بانک مرکزی مقدار زیادی از نقدینگی سرگردان در بازار ارز جمع آوری شد و با برطرف شدن مسئله وصول درآمدهای ارزی انتظار می رود که مجدداً آرامش در بازار ارز برقرار شود.

ناگفته‌های سیف از ۱۰ روز تنش در بازار ارز

رئیس بانک مرکزی به تدابیر سه گانه اخیر این بانک (گواهی سپرده ریالی ۲۰ درصد سود، گواهی سپرده ارزی و پیش فروش سکه) جهت کنترل نوسان بازار ارز اشاره کرده و می گوید: اجرای بسته مزبور واجد آثار معنی داری بر کم کردن التهابات بازار ارز بود. بررسی عملکرد بسته سیاستی اخیر، مؤید استقبال قابل توجه آحاد جامعه از گواهی سپرده ریالی هست؛ لیکن عملکرد مربوط به فروش گواهی سپرده ریالی مبتنی بر ارز و پیش فروش سکه چندان قابل توجه نبوده که این امر شاهدی بر نبود ناترازی معنی دار در بازار ارز و همچنین جالب بودن بازار پول جهت سپرده گذاران است که امری معمول در فرآیند تجهیز منابع بانک ها به شمار می رود.

سیف البته این تدابیر را مقطعی توصیف کرده و آن را هزینه ای می داند که جهت ایجاد آرامش در بازار ارز پرداخت شده است است: توصیه مهم در این زمینه این است که بسته اخیر بانک مرکزی، صرفاً به علت جلوگیری از تأثیرپذیری روند قیمت تورم از نوسان کوتاه مدت قیمت ارز اتخاذ شده است و به محض برطرف شدن این نوسان شرایط سیاستگذاری پولی به روال عادی خود برخواهد گشت؛ باید پذیرفت که مقوله سیاستگذاری پذیرش یک هزینه با نشانه به دست آوردن یک مزیت بالاتر جهت اقتصاد است و به همین علت بانک مرکزی این هزینه را به علت حفظ ثبات قیمت ها در اقتصاد اتخاذ کرده و بر این باور است که تنها با کنترل قیمت تورم می توان به انجام اصلاحات اساسی در نظام بانکی و کل اقتصاد امیدوار بود.

بدون شک نوسان و التهاب ۱۰ روزه بازار ارز یکی از مهم‌ترین اتفاقات سال ۱۳۹۶ محسوب می‌شود؛ نوسانی که علی رغم سال‌های گذشته قیمت ارز را به اوج رساند و نهاد ناظر باز

واژه های کلیدی: بازار | مرکزی | نوسان | بانک مرکزی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs